Vyberte stránku

Chcete žít jako švýcarský rentiér? Připravte se na stáří už nyní

Říj 10, 2021 | Investice

Na důchody brzy nebude. Důchodová reforma v nedohlednu. Důchodci nebudou mít z čeho žít. Takto zní řada mediálních titulků. Jak to ale s důchody opravdu bude? A vyplatí se spoléhat na stát, nebo je důležité spoléhat se sami na sebe? Čtěte dále a dozvíte se, jak se na stáří co nejlépe připravit, abyste si tuto životní část mohli opravdu užít.

Jak vypadá současný důchodový systém v ČR a za hranicemi?

Důchodový systém v současné podobě nemůže vydržet donekonečna, protože by brzy opravdu nebylo z čeho důchody čerpat. Český sociální systém funguje způsobem „vybere se, rozdá se“. To znamená, že stát skrze daně vybere finanční prostředky, které následně přerozdělí mezi občany formou důchodů a jiných druhů finanční pomoci.

Pro srovnání, například ve Švýcarsku funguje sociální systém tak, že občané s příjmem nad určitou výši si od roku 1985 musí povinně odvádět část peněz do tzv. zaměstnaneckého fondu, kde se jim peníze zhodnocují. Díky tomu pak finanční prostředky občanům vydělávají, a lidé jsou na stáří mnohem lépe připraveni.

Jak s touto informací pracovat? Je zřejmé, že český stát své důchodce ještě nějakou dobu nebude schopen zajistit tak, jako například ten švýcarský. A jestli k tomu vůbec dojde, je to proces na desítky let. Jedinou variantou je tedy vzít odpovědnost do svých rukou.

Aktuální výše starobních důchodů

V grafu níže vidíte, jaké byly průměrné starobní důchody v roce 2020. Muži měli průměrný důchod v roce ve výši 15 898 Kč. Ženy dokonce pouhých 13 221 Kč.  


Zdroj: ČSÚ

Jak se zabezpečit na stáří?

Odpověď zní – nespoléhat se na stát. To, co za Švýcary zařídí penzijní systém, to si musí Češi opatřit sami. V dnešní době existuje celá řada nástrojů, které nám mohou s přípravou na stáří velmi dobře pomoci. Stačí si uvědomit, že své finanční prostředky můžeme nechat pracovat a vydělávat za vás. Toho ovšem nedosáhneme prostřednictvím pouhých spořících nástrojů na bankovních účtech.

Dokonce množství peněz, které za celý život odvedeme formou daní na stáří, se nám v životě nevrátí. Zaměstnanec s průměrným příjmem v České republice odvede na stáří něco přes dva a čtvrt milionu korun. V průměru ale stát za důchodce zaplatí jen něco kolem dvou milionů. Jsme tedy ve ztrátě v řádech statisíců. Co s tím dělat?

Spořte si na důchod pomocí efektivních nástrojů

Jelikož oblast penze je zpravidla jedna z nejvzdálenějších situací, kdy budete finanční prostředky používat, máte výhodu, že se na ni můžete dostatečně připravit. Dlouhý časový horizont vám totiž umožňuje své finanční prostředky zhodnocovat mnohem dynamičtěji, než kdybyste si například spořili na dovolenou příští léto.

A právě tato dlouhá doba dává dostatek prostoru pro možné zhodnocování formou různých nástrojů sestavených například z akciových titulů.

 V tabulce níže lze vidět, co dokáže udělat časový rozdíl v tom, kolik peněz bude mít člověk na stáří připraveno. Abyste v 65 letech měli naspořené například 3 mil. Kč, od dvaceti let Vám bude stačit odkládat 1 263 Kč měsíčně. Zatímco pokud s přípravou na stáří začnete až ve 45 letech, pro stejnou naspořenou částku budete muset odkládat 7 002 Kč.