Vyberte stránku

Aktiva vs. pasiva – pozor, kam dáváte své peníze

Lis 20, 2021 | Investice

Asi většině lidí by se líbilo mít pod palcem majetek, který by jim následně vydělával na jejich výdaje. Jen si to představte – vše, nebo alespoň část věcí, které si pořídíte, zaplatíte z příjmu, pro který jste nemuseli odpracovat ani hodinu. Jak se k takovému majetku ale dostat? Lze začít od nuly? A je to vůbec reálné? V tomto článku se společně podíváme na rozdíly mezi aktivy a pasivy, na některé nejednoznačné příklady a také na to, jak si správně rozvrhnout finanční toky dle rovnice bohatých.

Co jsou aktiva

Takovým nástrojům, které vám generují další příjmy, se říká aktiva. Jedná se tedy o jednotky, které nám v budoucnu přinesou určitý ekonomický užitek. Zpravidla do takovýchto nástrojů investujeme za účelem dalšího zisku – např. finanční trhy, akcie, nemovitosti či vlastní podnikání. Určitým typem aktiva ovšem může být také automobil. Pokud se řízením živím, tak je to pro mě výbava, kterou pro generování zisku nutně potřebuji. Ovšem automobil může být aktivem také v případě, že mi ušetří výrazné množství času při cestě do práce a já díky tomu budu vydělávat více peněz.

Co jsou pasiva  

Pokud si ovšem pořídím automobil pouze za účelem zvýšení určitého životního standardu a dopřání si pohodlí, aniž bych díky tomu vydělal více peněz, jedná se o pasivum. Pasiva jsou totiž nástroje a věci, které mi již další zisky nepřinášejí, ale naopak mi další peníze mohou dokonce spotřebovávat. Typickým příkladem je pořízení lepšího vybavení do domácnosti, zahraniční dovolená či automobil bez účelu úspory času.

Objevte rovnici bohatých  

Je důležité zdůraznit, že pořídit si domů kvalitnější televizi či pohovku, nemusí být nutně špatný krok. Vždy se ovšem na věc musíme dívat komplexně. Nicméně opravdu chci upřednostnit krátkodobé potěšení v podobě dovolené v Karibiku, před tím, že svým dětem nebudu moci dopřát kvalitní vzdělání? Opravdu si teď raději pořídím 60palcový televizor, když pak ve stáří budu muset řešit každou korunu? Co takhle si tyto věci pořídit s následných aktiv a příjmů, které mi tato aktiva budou generovat? Řídíme se tedy pravidlem, pokud mi to finanční plán umožní, mohu si dovolit pořídit i pasiva.

Pravidlem, které velmi dobře funguje, je tzv. rovnice bohatých (10-20-30-40). Toto pravidlo znázorňuje ideální rozvržení výdajů v poměru k příjmům, abychom si mohli dovolit užívat svůj životní standard a zároveň se vhodně připravovali na budoucnost.

Jak si nastavit rozpočet

  • Maximálně 40 % příjmu bychom měli dávat za svou běžnou spotřebu. Jedná se tedy zpravidla o věci, jako jsou běžné nákupy, oblečení, koníčky, doprava apod.
  • Dalších 30 % příjmu by mělo jít do bydlení – nájem, či splátka hypotéky. Dávám-li za tento sektor více než 30 %, žiju si nad své poměry, a pokud něco nezměním, může to pro mě být do budoucna velká komplikace, protože si někde jinde ukrajuji.
  • Alespoň pětinu (20 %) svého příjmu bychom měl odkládat na svou budoucnost, tedy do střednědobých a dlouhodobých rezerv, ze kterých pak budu moci přispět svým dětem na studium či start do života, pořízení větších hmotných věcí nebo mi poslouží na penzi.
  • Částkou 10 % bychom měli pravidelně navyšovat svou krátkodobou pohotovostní rezervu, do které budu moci sáhnout v nenadálých situacích nebo když budu chtít jet s rodinou na dovolenou. Vždy bych měl usilovat o to, abych měl na účtu dostupnou rezervu alespoň 3 – 6 měsíčních platů.

 Jak to vypadá v praxi

Vezmeme-li modelový příklad člověka, který vydělává 30 000 Kč měsíčně, za své běžné výdaje by neměl dát více než 12 000 Kč za měsíc. Jeho bydlení by mělo být pokryto částkou maximálně 9 000 Kč měsíčně. Dalších 6 000 Kč by si měl odkládat na svou vzdálenější budoucnost a zbylé 3 000 Kč by pravidelně mělo odcházet na spořicí účet, kde se vytváří dostupná rezerva.

Pokud si svůj život chceme užít po celou dobu jeho trvání a ne pouze nyní, měli bychom myslet na svou budoucnost. Krokem číslo jedna by mělo být nastavení jasného finančního plánu s konkrétními kroky, jak se na své životní cíle připravit. Smyslem takového finanční plánu je dlouhodobý růst a ochrana majetku. Zároveň jde o zabezpečení se pro nenadálé životní komplikace tak, abychom svých cílů s jistotou dosáhli.